9. augustil võõrustas meie Unesco ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projektiga liitunud koolide õpetajaid ja õpilasi Vaibla Linnujaam Võrtsjärve põhjakaldal. Nimelt toimus esimene kuuest kodanikuteaduse õppepäevast, mille teemaks oli lindude ökoloogia ja kestlik areng.
Terve päeva vältel jälgiti põnevusega rõngastusjaama tööd, osalejad said käe külge panna nii lindude võrgust harutamisel, määramisel, rõngastamisel kui ka vabastamisel. Õppepäeva juhendasid Tartu loodusmaja ornitoloogiaringi juhendaja Aire Orula ja rõngastusjaama rõngastaja Kristjan Adojaan, kelle eestvedamisel sai kõrva taha pandud mitmekülgseid teadmisi lindude rände, rändel esinevate takistuste ja probleemide kohta, lindude määramise, rõngastamise ja uurimise kohta, samuti elupaikade kadumise ja väljasurevate liikide kohta. Kohapeal tutvustati Vaibla linnujaama ja üldiselt Eesti rõngastamise ajalugu. Samuti tutvustati osalejatele põhjalikult võimalusi, kuidas õpilaste linnuvaatlusi e-Elurikkuse andmebaasi sisestada, milliseid andmeid vaatlustel koguda ja miks kodanikuteaduses osalemine Eesti ornitoloogia jaoks nii oluline on. Õpetajad said tutvuda määramisraamatutega ja tehniliste vahenditega. Koos arutleti ka õpetajate vajaduste üle, kuidas koolides paremini linnuvaatlusi läbi viia ja millistest õppematerjalidest puudust tuntakse. Sügiseks valmib BSP õppematerjal, mida õpetajad saavad õppeasutustes linnuvaatluste läbivimisel kasutada.
Vaibla linnujaama tegemistega saab tutvuda lehel https://www.vaibla.net ja Facebookis.
Sel sügisel ja järgmisel kevadel on tulemas veel 5 õppepäeva üle Eesti, teemadeks rannikuvaatlused, õhukvaliteedi vaatlused, fenoloogilised vaatlused, järve- ja jõevaatlused. Oodatud on koolide ja huviringide õpetajad, kes sooviksid enda õppeasutuses BSP loodusvaatlusi läbi viima hakata ja koos õpilastega kodanikuteadusesse panustada.
BSP kodanikuteaduse õppepäevi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.