Kutsume enda aastakonverentsile 25.-26.09 uusi liitujaid ja huvilisi

unesco ühendkoolide konverents

UNESCO ühendkoolide võrgustik kutsub aastakonverentsile Eesti koolide õpetajaid ja koolijuhte, kes tunnevad huvi võrgustiku tegevuste vastu ja sooviksid tulevikus liituda.

Konverents toimub 25.-26.09 veebipõhisena Zoom keskkonnas, üritusel antakse ülevaade võrgustiku tegevustest uuel aastal, põnevatest praktikatest, aktiivõppemeetoditest ning saadud kogemusi jagavad juba liitunud koolide õpilased ja õpetajad.

UNESCO ühendkoolide võrgustik sai alguse 1953.aastal, et toetada rahvusvahelist üksteisemõistmist, rahu, kultuuridevahelist dialoogi, kestlikku arengut ja kvaliteetseid hariduspraktikaid. Hetkel on võrgustikus juba u 11 000 õppeasutust üle terve maailma, Eestist peaaegu 50. Ühendkoolid annavad oma tegevuste kaudu panuse parema ja jätkusuutlikuma maailma loomisele ja viivad ellu uuenduslikke pilootprojekte. UNESCO ühendkoolide võrgustiku üheks pilootprojektiks on Läänemere Projekt (Baltic Sea Project – BSP), mille eesmärk on ühendada Läänemere-äärsete riikide kooliõpetajaid ja õpilasi tegutsema ühise eesmärgi nimel: kasvatada järgnevate põlvkondade keskkonnateadlikkust, toetada keskkonnasäästlikke hoiakuid ning õpetada noortele vajalikke oskusi muutuste märkamiseks ja uurimiseks neid ümbritsevas keskkonnas.

Igal aastal korraldavad võrgustiku riiklikud koordinaatorid, Tartu loodusmaja ja MTÜ Mondo, võrgustiku liikmetele erinevaid üritusi. Üheks traditsiooniliseks ürituseks on aastakonverents, mis sel aastal toimub virtuaalselt.
Esimene konverentsi päev on mõeldud osalemiseks nii õpetajatele, koolijuhtidele kui ka nende õpilastele, et jagada oma ideid ja õppida teiste kogemustest. Samuti soovivad riiklikud koordinaatorid tänada juba liitunud koole. Teisel päeval keskendume võrgustiku tulevikule ja koostööle ning see on eelkõige mõeldud ainult õpetajatele ja koolijuhtidele. Mõlemal konverentsi päeval on esinejate seas ka rahvusvahelisi külalisi, kes räägivad inglise keeles.

Kõikidel osalejatel palume registreeruda hiljemalt 21.septembriks: https://forms.gle/6oeGGgo5q7KwQxfs7

Päevakava:

REEDE 25. september
09.00 – 09.30 Tervitussõnad
09.30 – 10.00 Tutvumismäng
10.00 – 11.30  Loovad ja kaasavad praktikad: kliimamuutused ja ränne (MTÜ Mondo)
11.30-12.30 Lõunapaus
12.30-14.00 Aktiivõppe meetodid ja kogemusõpe: Läänemeri ja elurikkus (Tartu loodusmaja) – Esitajate seas on õpilased, õpetajad ja rahvusvahelised Läänemere Projekti koostööpartnerid (räägivad inglise keeles)
14.00-14.30 Võrgustiku koolide tänamine, konverentsi lõpetamine

LAUPÄEV 26. september
9.00 – 9.30 Häälestus koostööks
9.30 – 10.00 Ülevaade UNESCO ühendkoolide võrgustiku tegevustest ja uued võimalused käesoleval õppeaastal – Esinejate seas ka rahvusvahelise koostööpartnerid (räägivad inglise keeles)
11.00 – 11.30 Õiglase kaubanduse uuring ja kuu (MTÜ Mondo)
11.30-12.30 Lõunapaus
12.30 – 14.00 Fookusrühma arutelu UNESCO peakontori edastatud teemal “Hariduse tulevikud” (Futures of Education)
14.00-14.30 Konverentsi lõpetamine

Lisainfo:
Gedy Matisen
UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti (BSP) riiklik koordinaator
gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee
+372 564 66 887

Rubriigid: Uudised, Uudised | Kutsume enda aastakonverentsile 25.-26.09 uusi liitujaid ja huvilisi kommenteerimine on välja lülitatud

Kutsume kooliõpilasi ja -õpetajaid ning lapsevanemaid osalema mereprügi plaani tutvustaval veebiseminaril 16.09.2020 kl 14-16.00

Mereprügi on palju räägitud kasvav probleem kogu maailmas. Igal aastal jõuab merre keskmiselt kümme miljonit tonni eri liiki prügi.

Kas sina oled mõelnud, kuidas ometi sellel teemal kaasa rääkida saaks? Nüüd on sinu võimalus!

Läänemere piirkonna kõige prügistatum mereala on Soome laht. Mereprügi on küll vaid üks merekeskkonna seisundile survet avaldavatest teguritest, kuid see valmistab üha rohkem muret. Läänemeres pole prügiprobleeme seni piisavalt uuritud, kuid arvatakse, et prügi ei kujuta endast Läänemeres nii teravat probleemi kui maailmameres. Eelkõige seetõttu, et Läänemere piirkonna elanike arv on paljude muude maailma piirkondadega võrreldes tagasihoidlik.

Mereprügi tekke vähendamiseks on Keskkonnaministeerium koostanud rakenduskava ehk mereprügi plaani, mille eesmärk on kirjeldada tegevusi, mis aitavad mereprügi vältida. Koostatud mereprügi plaan on mõeldud kasutamiseks ja rakendamiseks eeskätt Keskkonnaministeeriumile ja selle valitsemisala asutustele, kuid ka poliitika kujundamiseks üldisemalt. Samuti on plaan mõeldud avalikkuse informeerimiseks ning erinevate asjast huvitatud isikute juhendamiseks või nende tegevuse suunamiseks.

Mereprügi plaani tegevuste täiendamise osas on oodatud ettepanekud kõigilt huvirühmadelt. Ettepanekuid võib esitada kirjalikult või osaledes plaani tutvustaval veebiseminaril 16.09.2020 kell 14 – 16 Microsoft Teams keskkonnas. Osalemissoovist ja ettepanekutest saab teada anda e-posti aadressil: agni.kaldma@envir.ee

Uudisnupp võetud: https://www.envir.ee/et/uudised/osale-mereprugi-plaani-tutvustaval-veebiseminaril

Rubriigid: Uudised | Kutsume kooliõpilasi ja -õpetajaid ning lapsevanemaid osalema mereprügi plaani tutvustaval veebiseminaril 16.09.2020 kl 14-16.00 kommenteerimine on välja lülitatud

Läänemere päeva BioBlitz 27.08.2020 ja purjeretk Soome saarestikku

27. august on rahvusvaheline Läänemere päev ning selle algatusega liitus ka UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti võrgustik. Esmakordselt kutsume kõigi 9 Läänemere-äärse riigi kodanikke üheskoos 24 tunni jooksul loodusvaatlusi tegema. Üritus toimub rahvusvaheliselt levinud Bioblitz formaadis ehk loodusvaatluste tegijateks on vabatahtlikud huvilised, kes 24 tunni jooksul endale sobival ajal oma kodukandi looduses levinud liike üles pildistavad ja kogutud andmeid ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi saadavad, toetades sellega uuringuid Läänemere seisundi parandamiseks.

Läänemere päeva tähistatakse Eestis sel aastal esmakordselt Soome Instituudi ja Soome suursaatkonna eestvedamisel. Päeva eesmärk on pöörata tähelepanu Läänemerele kui meie erakordsele looduslikule varandusele ja julgustada inimesi võtma midagi toredat ette just Läänemere heaks. UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti võrgustik valis selleks rahvusvahelise loodusvaatluste formaadi Bioblitz, kus kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Läänemere päeva Bioblitzil viiakse vabatahtlike abiga 24 tunni jooksul läbi omamoodi elurikkuse inventuur, et teha kindlaks võimalikult palju eri kooslustes elavaid liike, mis jäävad Läänemerd ümbritseva 9 riigi piiresse (Eesti, Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Taani, Rootsi, Soome, Venemaa). 27.augustil kutsutakse kõiki ööpäeva jooksul kontaktivabalt vaatlusi ja fotosid tegema nii enda aias, linnamurul, pargis, metsas, soos või mere ääres – osaleja saab ise enda lemmikala valida, peaasi, et see jääks 9 riigi piiridesse.

Elurikkuse hoiul ja ka kliimamuutuste vahel on tugev seos ning kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks on vaja kasutada ka vabatahtlike kodanikuteadlaste ressurssi, et saada ülevaade bioloogilise mitmekesisuse seisukorrast. Seetõttu on biolblitz tõhus meetod, et elurikkuse vaatlusinfo jõuaks ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi GBIF (Global Biodiversity Information Facility), kus kõik sellele vabalt ligi pääsevad. Ent on oluline ka silmas pidada, et iNaturalistiga vaatlusi tehes ei avalikustataks eriti ohualtite liikide elupaiku!

Ole 27. augustiks valmis! Selleks…

  1. Vaata ära YouTube video: https://youtu.be/9sgVrkTHKwE
  2. Lae täis oma telefoni aku.
  3. Lae alla iNaturalist äpp ning logi sisse Gmail, Facebook kaudu või loo omale uus konto.
  4. Mine 27. augustil koos telefoniga õue, ava iNaturalist äpp ning avasta ümbritsevat loodust!
  5. Tee erinevatest liikidest pilte, lae need äppi üles ja liida vaatlus meie vaatlusprojektiga „BioBlitz around the Baltic Sea 27.08.2020“. Vaatlusprojektiga liitumiseks otsi eelnevalt iNaturalistist üles meie projekt (nime järgi) ja vajuta nuppu „Join“.
  6. Kui oled oma loodusvaatlused meie projektiga sidunud, siis saame sinu vaatlusinfo kätte ja osaled auhinnaloosis. Loosime välja erinevaid keskkonnasõbralike praktilisi tooteid.
  7. Auhinnaloos toimub septembrikuu esimesel nädalal, peale vaatlusinfo analüüsi. Osalejatega võetakse ühendust iNaturalisti postkasti teel hiljemalt 15. septembriks.

Osalema oodatakse kõiki kodanikke! Kui pole nutitelefoni, siis saab osaleda ka nii, et teed fotoaparaadiga elusloodusest pildi ja laed selle hiljem kodus arvutisse. Lähed arvutis iNaturalisti kodulehel, teed kasutaja (või logid sisse gmaili või Facebook kontoga) ning liitud meie projektiga “BioBlits around the Baltic Sea 27.08.2020”.

Lisaks pakutakse UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti võrgustikuga liitunud Eesti koolidele Läänemere päeval veel üht erilist kogemust – 25 osalejat (4 õpetajat 3-st erinevast koolist ja 21 õpilast 13-st erinevast koolist) purjetavad 25.-29. augustil Läänemerel, peatudes 27.augustil ühel Soome saarel, kus elurikkuse inventuur ühiselt läbi viiakse. Lisaks testitakse purjekal mikroplasti traalerit ning korraldatakse rannikuvaatlus, mille käigus korjatakse kokku looduses lebav prügi. Ka viiakse läbi hilisõhtune ööliblikate vaatlus, matkatakse saarestiku looduses ja uuritakse vee keemilist koostist. Purjeretke korraldamist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja retke viib läbi Eesti Noorte Purjeõppeselts STA Estonia koos TTÜ Eesti Mereakadeemiaga.

BioBlitzi koordineerib Tartu loodusmaja, eesotsas Gedy Matiseniga, kes on UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti koordinaator Eestis ja korraldusmeeskond koosneb Läänemere Projekti rahvusvahelisest kodanikuteaduse programmide meeskonnast: Nicolai Krichevsky (Saksamaa), Gretė Vaičaitytė (Leedu), Jussi Tomberg (Soome), Tomas Pocius (Leedu), Alla Kushka (Venemaa).

Loe rahvusvahelisest Läänemere päevast rohkem siit: https://finst.ee/programmid/uhiskond/laanemere-paev/

Rubriigid: Uudised | Läänemere päeva BioBlitz 27.08.2020 ja purjeretk Soome saarestikku kommenteerimine on välja lülitatud

UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti suvised tegevusvõimalused

Kuna tänavune kevad oli eriline, siis pakume iseseisvalt tehtavaid harrastusteaduslikke suviseid tegevusvõimalusi kogu kooliperele! Eriti ootame osalejaid 27. augusti BioBlitzile!

Rubriigid: Uudised | UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti suvised tegevusvõimalused kommenteerimine on välja lülitatud

Läänemere päeva purjeretk ja BioBlitz 27.augustil

25.-29.augustil toimub UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti purjeretk Nauvo saarele Soomes, et koos Oulu ja Turu linna sõpruskoolidega tähistada 27.augustil John Nurmineni Sihtasutuse algatatud Läänemere päeva (#balticseaday).

Purjeretkega soovitakse 26-le Eesti osalejatele anda praktilisi teadmisi ja oskusi purjetamisest ning Läänemere keskkonnaseisundi uurimisest. Purjeretke ajal käsitletakse väga praktiliselt järgmisi teemasid: kaarditööd ja navigatsioon, meremärkide tundmine, purjede seadmine, roolimine, sildumine ja ankrusse jäämine, terminoloogia, tähtsamad sõlmed, mikroplasti uuring (sõidu ajal kasutatakse vastavat traali).

27.augustil, kui jõutakse Nauvo (Nagu) saarele, siis saadakse tuttavaks Oulu ja Turu linna kooliõpilaste ja – õpetajatega. Seejärel uuritakse ühiselt rannikut, kasutades selleks Läänemere Projekti rannikuvaatluse programmi, ning võetakse osa rahvusvahelisest BioBlitz tegevusest, mis samuti Läänemere päevale pühendatud on. Lisaks teevad purjeretkel osalejad ühise vettehüppe kell 18 (#theplunge), kuulavad lõkkeõhtul särjelugusid (#theroachapproach) ja naudivad Läänemere sõbralikku menüüd (#balticseamenu), jäädvustavad ilusaid hetki video- ja fotosilma ning jagavad oma purjeretke kogemusi Läänemere mälestuste projekti (Sea of Memories project).

Purjeretke korraldab Tartu loodusmaja koostöös MTÜ Eesti Noorte Purjeõppeselts “STA Estonia” ning retke korraldamiseks on esitatud rahastustaotlus SA Keskkonnainvesteeringute Keskusele.

Ühtlasi on John Nurmineni Sihtasutus koostöös ettevõttega Moomin Characters algatanud ka #MEIEMERI kampaania (https://oursea.fi/), mille eesmärk on tõsta teadlikkust Läänemerest ning koguda 1 miljon eurot mere seisundi ja elustiku päästetööde jaoks. Kampaaniaga tähistatakse muuseas ka 75.aasta möödumist esimese Tove Janssoni muumiraamatu ilmumisest (kampaania partneriks Eestist on praegu ka nt Itella Estonia).

Rubriigid: Uudised | Läänemere päeva purjeretk ja BioBlitz 27.augustil kommenteerimine on välja lülitatud