Menu Close

27.augustil toimus BSP õpetajate ja õpilaste seminar Viimsis

27.augustil kogunesid BSP õpetajad ja õpilased seminarile Viimsis Pandju laiul ja Viimsi koolis.

Kaunis ilm soosis välitööd Pandju laiul, kus Helen ja Jonne Kotta juhtimisel uuriti mereelustikku.  Osalevad õpilased tõmbasid selga veekindlad ülikonnad ning tegid põhjakaapeid. Liikide nimekirja sai märgitud pruunvetikad, mändvetikad, karevetikas, meri-särjesilm, ogalik, rägapart, kormoran, merihein, liiva-uurikkarp ja palju teisi. Räägiti põisadru paljunemisviisidest ja leisest sarnasest liigist, mis on levinud Saaremaa vetes. Räägiti võõrliikidest (harilik rändkrabi ehk mudakrabi, ümarmudil jt) ja nende elutegevuse mõjust Läänemere teistele liikidele. Rõhutati seda, et ümarmudil on äärmiselt maitsev kala – kõik, kes kala kinni püüavad, ei tohiks seda vette tagasi lasta.

Koos genereeriti võimalike uurimistööde teemasid ning jagati linke uutele materjalidele, mis õppetöös kasulikud võivad olla. Siinkohal toome välja mõned lingid:

1)  Rannikumere üldine seisund ja meetmed selle parandamiseks (PDF, 13376.36 kB)– Kristjan Herkül, Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituut.

2) Osale Läänemere seisundit abistava võrgustiku loomisel läbi Baltic Sea Challengi. Info Karolin Kairo-Gasman’ilt Tallinna Keskkonnaametist, karolin.kairo-gasman@tallinnlv.ee.

3) Maailmamere õppematerjalid Ookeani portaalist.

4) Maa-ameti merekaart.

5) Kõik BSP koolides tehtud sisukad uurimistööd võiks üles laadida ka Õpilaste Teadusliku Ühingu lehele.

 

Lisaks võttis sõna Gedy Siimenson, BSP Eesti tegevuste uus koordinaator, kes tutvustas BSP 2015-2016 tegevuskava. Koos otsustati, et BSP Eesti lehele hakatakse iga aasta koguma võimalike uurimistöö teemasid, aastalõpu aruandes koordinaatorile tuleks samuti välja tuua need tööd ja õpilased, kes BSP-ga seoses uurimistöid teevad ning valminud tööd saab samuti üles laadida kodulehele. Lisaks kavatseb Eesti koordinaator leida BSP programmidele Eestisisesed koordinaatorid, et igal aastal iga programm saaks kindlasti ka riiklikult kokku võetud, enne kui tulemused rahvusvaheliselt analüüsitud saavad. Selline lähenemine võimaldab teha uutele Eesti BSP õpetajatele efektiivsemalt ka programmide koolitusi. Edasised arutelud jäävad 2016.aastasse, mil toimub järgmine Eesti BSP õpetajate seminar.

Merepäevade seminari korraldas Lina Metsaorg Eru Lahe rannarahva Seltsist ning ürituse korraldamist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.