Menu Close

Kevadine kokkutulek Kloogarannal

 

Läänemere projekti Eesti koolide kokkutulek Kloogarannas 10.-12. mai 2013.

Traditsiooniline BSP koolide kokkutulek toimus seekord Kloogaranna Noortelaagris.

Kokkutulekut alustasime õppeekskursiooniga piirkonna loodusväärtustega tutvumiseks. Giidiks oli kutsutud geoloog Elmar Kala, kes andis hea ülevaate Pakri pangast, Paldiski linnast ja sadamatest, Neugrundi meteoriidiplahvatusest ning Padise kloostri ajaloost. Esimesel õhtul rääkisid osalejad oma kooli BSP- ja teistest keskkonna-alastest tegevustest.        

Teist päeva alustati TÜ Mereinstituudi doktorant Merli Pärnoja väga huvitava loenguga ” Läänemeri: elu mere põhjas”. Kes soovib lonegu materjale, saatke e-mail aadressile kersti.sogel@teec.ee. Kahjuks ei ole neid võimalik kodulehele laadida suure mahu tõttu.

Teisel kokkutulekupäeval osalesid kõik õpilased ja õpetajad 3 õppekäigul: mereelustik Kloogarannas Tiina Lillelehe juhendamisel,  maismaaelustik Kloogarannas Aivo Tamme juhendamisel ning Marje Loide juhendamisel tutvuti Kloogaranna ranniku- ja metsataimestikuga. Varahommikuti tehti linnuvaatlusi Linda Metsaoru juhendamisel. Õhtul tegid õpilased kokkuvõtteid õppekäikudel õpitust, arutleti programmide täitmist nutitelfonis ning peeti tore lõkkeõhtu mängude, tantsude, grillvorstide jm.

Viimasel hommikul kuulati huviga Ph.D. Hideki Maruyama loengut Jaapani maavärinatest, 2011.a. tsunamist ja radioaktiivsest saastest. Loengule järgnenud vestlusel saadi teadmisi ka jaapani toidust, koolielust jm. Loengu materjalid: http://prezi.com/mmupqtuli5ys/bsp-estonia-20130512/

Viimaseks ürituseks oli maastikumäng-viktoriin, kus õpilased pidid 13 punktis leidma vastused küsimustele. Võitjateks osutusid Lihula Gümnaasiumi õpilased Epp Sillukse ja Maris Esko, 2. kohta jagasid Nele Konrad ja Ebe Vaarmets Tallinna Tehnikagümnaasiumist ning Stella Tapner ja Mariliis Lopsik Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumist. Väga tublid olid ka Saskia Tõugjas, Gete Liis Vain, Anastasia Meinson, Marleen Malman, Toomas Jaup, Marcus Põlluvee ja Georg Kuusk.

 Õpilaste ja õpetajate hinnangul jäädi kokkutuleku korraldusega rahule, oli huvitav ja saadi vajalikke teadmisi Läänemerest ja Kloogaranna piirkonna loodusest.

Pildid leiab galeriist.

Sirje Janikson, Eesti BSP rahvuslik koordinaator, sirje.janikson@teec.ee

______________________________________________________________________

BSP Eesti koolide kokkutulek Kloogaranna Noortelaagris

 

10. kuni 12. maini 2013 avanes meil võimalus viibida Eesti koolide kokkutulekul Kloogarannas UNESCO THE BALTIC SEA PROJECT raames.

Esimesel päeval külastasime Türisalu panka, kust avanes kaunis vaade merele ja Keila juga, mis on suuruselt teine juga Eestis. Meile avaldasid need kohad sügavat muljet. Peale saadud elamusi suundusime Kloogarannale, kus toimusid koolide BSP tegevuste tutvustused ja meeleolukad tutvumismängud.

Teise päeva varahommikul käisime linnulaulu kuulamas. Saime teada, kuidas milline lind laulab. Õpitubades õppisime tundma erinevaid taimi, putukaid ja Läänemere karpe. Taime töötoas tutvustati erinevaid taimi. Mõnda neist olime varem näinud vaid raamatutest. Putukate töötoas korjasime karpi leitud putukaid, mida hiljem luupidega uurisime. Mõnele meist, kellel oli putukafoobia oli see ennastületav ettevõtmine. Kolmandas töötoas korjasime merest vetikaid ja pärast uurisime olendeid, kes olid vetikate vahel. Õhtul oli, aga mõnus lõkkeõhtu, kus laulsime, tantsisime ja mängisime.

Kolmanda päeva hommikul kuulasime Ph.D. Hideki Maruyama esitlust tsunaamidest. Peale seda hakkas maastikumäng, mille jooksul saime õpitubades omandatud teadmisi kontrollida. Kokkutulekul oldud aeg oli sisustatud tihedalt ja huvitavalt ning meile, linnalastele väga hariv. Koduigatsust ei jõudnudki tunda. Kokkutuleku juhendajad olid väga toredad ning toit maitsev! Suur tänu korraldajatele!J

Stella Tapner, Marleen Malman; Mariliis Lopsik

BSP laagris osalejad

______________________________________________________________________

PRESSITEADE
10.mai 2013
Tartu Keskkonnahariduse Keskus

Läänemere huvilised õpilased ja õpetajad kogunevad kevadisele kokkutulekule.

UNESCO Läänemere projekti raames kohtuvad 50 õpilast ja õpetajat erinevatest Eestimaa paikadest Kloogarannas. Osalejaid on nii Jõhvist kui Põlvast, Kuressaarest Tallinnani välja.

Kolme päeva kestel tegutsetakse töötubades, kus igaüks saab ise uurida mereelustikku ja kaldataimestikku, tutvuda linnuökoloogiaga ning osaleda loomaretkel. Laagris on vaatleks ja ettekande tegijaks ka vanemteadur Hideki Maruyama Jaapani Haridusministeeriumist. Teadust toob kokkutulekule ka Tartu Ülikooli Mereinstituuti merebioloogia nooremteadur Merli Pärnoja oma loenguga ” Läänemeri: elu mere põhjas”.

Plaanis on õppeprogrammide arendamine nutitelefonidele ning õppeekskursioon Pakri poolsaarele.

UNESCO Läänemere projekt (The Baltic Sea Project – BSP) on rahvusvaheline koolide võrgustik, mis tegutseb parema keskkonnaseisundi saavutamise nimel Läänemere maades. Projekti tegevused suurendavad õpilaste teadlikkust Läänemere keskkonnaseisundist ja tutvustavad erinevaid  arusaamu inimese ja looduse vastastikusest sõltuvusest.

Läänemere projekt on kõige vanem UNESCO ühendkoolide projekt, mis on kokku toonud õpetajad ja õpilasi juba üle 20 aasta. Alates 2010. aastast toetab projekti tegevusi ka Keskkonnainvesteeringute Keskus. 2012. aastast alates paneb õla alla taas Haridus- ja Teadusministeerium ning projekti rahvusvahelisi tegevusi koordineerib Tartu Keskkonnahariduse Keskus.

Lisainfo:
Kersti Sõgel
Tartu Keskkonnahariduse Keskus
Tel 55983328
kersti.sogel@teec.ee
http://bsp.teec.ee/
www.b-s-p.org
www.teec.ee

_______________________________________________________________________________________

Kokkutulekule saab registreeruda kuni 22. aprillini,koolist 2 õpilast (eelistatult 8.-11.kl.) ja 1 õpetaja. Need õpetajad, kes ise tulevad, võivad saata veel lisaks 1-2 õpilase nime, kes sooviksid kokkutulekule tulla. Kui 22. aprillil selgub, et jääb vabu kohti, siis saab valiku teha lisatute hulgast.

Kokkutulekul osalevad koolid peaksid ette valmistama:
1. esitluse kooli BSP tegevustest ja teistest keskkonnaprojektidest, -üritustest (5-10 min.)
2. vähemalt ühe mängu, mida saab suurema seltskonnaga mängida ja mõne laulu lõkkeõhtule.

Heade soovidega,
Sirje Janikson
BSP Eesti koolide koordinaator