Menu Close

Merereis uurimislaeval Salme

28. juuli varahommikul asusid neli meie kooli õpilast koos õpetajaga teele Virtsu sadama poole. Tartust tulid meie bussikese peale ka Kivilinna Gümnaasiumi õpilased ning Virtsus liitus meiega Lihula Gümnaasiumi seltskond. Pika teekonna võtsime ette selleks, et veeta päev Läänemerel uurimislaevaga Salme. Sellist võimalust pakuti Läänemere projektis (BSP) osalevatele koolidele.

Kõigepealt rääkis laeva tüürimees meile ohutusest merel ning seejärel rääkisid Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi teadlased, kuidas laeval mereteadust tehakse. Minu üllatuseks olid peaaegu kõik mereteadlased uurimislaeval noored, aga vaatamata sellele väga targad. Nad tutvustasid meile erinevaid aparaate ning saime ka ise kätt proovida. Me mõõtsime vee läbipaistvust Secchi kettaga, kogusime jaamades proove fütoplanktoni võrguga, sondeerisime, võtsime põhjalähedasest veekihist hapniku proovi ja analüüsisime seda. Filtreerisime jaamadest kogutud proovid klorofülli analüüsideks. Kuulasime loengut Läänemere keskkonnast ja TTÜ Meresüsteemide Instituudi viimaste aastate peamistest teadustulemustest.

Kokkuvõtteks oli üks väga veerohke ja väsitav, kuid tore päev. Täname uurimislaev Salme meeskonda ja teadlasi, kes meiega tegelesid!

Läänemere ja uurimislaev Salme kohta leiate infot aadressilt www.balticseanow.info. Sellelt aadressilt leiab infot ka rahvusvahelise fotovõistluse “Läänemeri läbi minu silmade” kohta. Võistlusele saate saata oma fotosid kuni 30. novembrini 2011.

 

Petra Nook

Põlva Ühisgümnaasiumi 9.b klassi õpilane

Juuli 2011