Menu Close

Rahvusvaheline Läänemere päev 2024

Rahvusvaheline Läänemere päev on ellukutsutud Soomes, täpsemalt John Nurmineni fondi poolt, ning see toimub igal aastal augusti viimasel neljapäeval. Sel päeval pööratakse tähelepanu Läänemerele ja selle kestlikkusele.

Kutsume sel aastal UNESCO ühendkoolide ja Läänemere Projekti liikmeid tähistama Läänemere päeva ja üheskoos sellega ka kuuluvust Läänemere Projekti rahvusvahelisse võrgustikku! Tähistame päeva koos vahemikus 29. august – 15. september.

Võrgustiku liikmed eri riikidest on oodatud oma tegevusi jäädvustama (teksti, pildi või video kujul) ja jagama ühisel Padleti seinal: https://padlet.com/decandiajenni/InternationalBSPDay

Kuidas päeva tähistada:

  • Selleks, et päeva tähistamisel jookseks eri riikide vahel ühtne joon, palume oma tähistamise planeerimisel kasutada märksõnu:
    Kohustuslikud märksõnad on Läänemeri ja jätkusuutlikkus
  • Lisamärksõnad on sidemed, tulevik, pärand (valige neist vähemalt üks).
    Kasutades märksõnu mõelge välja üks või mitu tegevust, inspiratsiooniks leiab näiteid allpool. Kõik formaadid on teretulnud: tähistamine ühe klassiga ühes kindlas ainetunnis, terve kooliga vaheaja jooksul, jne. Teie teate kõige paremini, mida teie koolis teha saab!

Näiteid

Siin on mõned näited võimalikest tegevustest inspiratsiooniks – võite vabalt luua oma!


► Tehke klassiga Läänemere elupüramiidi pilt! (märksõna: sidemed)

1. Uurige Läänemere lihtsustatud toiduvõrgustikku, kasutades seda töölehte ja vastuseid. NB! Eestikeelse versiooni leiad siit.
Laadige alla ja printige välja toiduvõrgustiku rollikaardid siit. Märkus: pildid on illustratiivsed ja esindavad viit peamist gruppi: vetikad, väikesed loomad, kalad, linnud, hülged.
2. Jagage õpilastele rollikaardid ja paluge neil moodustada toiduvõrgustik käest kinni hoides või elupüramiid, kus tootjad on all neljakäpukil ja tarbijad peal (vaata pilti allpool näitena). Tehke pilt!

4. Arutage, millised oleksid tagajärjed, kui mõni osa toiduvõrgust kaoks. Kasutage lisamaterjale Pusa hülge töövihikust ja Pusa hülge kala töövihikust!
5. Lisateabe saamiseks pöörduge Maria Ivanova poole!


Vaadake dokumentaalfilmi ja pidage klassiga arutelu! (märksõna: pärand). 29.augustist kuni 15. septembrini on võimalus neile, kes registreeruvad, vaadata Soome kuulsa filmitegija Jouni Hiltuneni loodusdokumentaalfilmi. Lisainformatsiooni jagame augustis.


Korraldage mere või mõne muu veekogu ranna puhastus ja mõelge keskkonnajalajälje ja pärandi üle! (märksõnad: pärand ja tulevik)

  1. Seostage Läänemere päev Maailmakoristuspäevaga! Vaadake Maailmakoristuspäeva juhiseid siit.
  2. Tehke pilte esemetest, mida rannalt leiate ja andke õpilastele ülesanne kirjutada lugu sellest, kuidas keegi need esemed tulevikus, näiteks 300 aasta pärast avastab. Mis oleks neist objektidest alles (näiteks plast)? Mida need objektid räägiksid meie tänapäeva maailmast? Millised meie kaasaegse maailma asjadest on tulevikus säilitamist väärt ja millistel on negatiivne mõju? Loo kirjutamise asemel võite joonistada pilte geoloogilistest ajaskaaladest, näiteks siit või siit.

Küsimuste korral võtke ühendust BSP koordinaatoriga Maria Ivanova maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee