24.-26.08.2019 – Toimus Läänemere Projekti looduslaager Saarjärvel, Põlvamaal, kus osales 35 õpilast ja 7 õpetajat. Laagrit toetas Haridus- ja Teadusministeerium.
Laager algas ühise parvematkaga, mille jooksul koguti mitu kotitäit prügi kaldapervelt. Õpilased olid innustunud, motiveeritud ja näitasid välja hoolivust elukeskkonna vastu.
Toimusid paralleelsed töötoad:
1) Õhukvaliteedi uuringud (Urve Lehestik)
2) Jäätis ja Läänemeri – kas neil on seost? (Tormi Kotakas, Teele Sikka)
3) Jõevaatlused inglise ja eesti keeles (Søren Levring, Gedy Siimenson)
4) Termomeetri konstrueerimine Arduino UNO abil (Mattias Kärema, õpilane)
5) Plastik ja Läänemeri (Tiina Jääts, Karoli Kapp, õpilased)
6) Osmoos, difusioon ja mere soolsus kurkide näitel (Tormi Kotkas)
Töötoad aitasid mõtestada seda, kuidas sisemaal nii Läänemere kui ka üldiselt meie ühise elukeskkonna heaks midagi ära teha saaks.
Lisaks tutvustati õpilastele läbi rollimängu seda, mis on MUNESCO ja kuidas teeb tööd ÜRO.
Soovitame neile, keda keskkonnateadus huvitab, teha ka veidi järeluurimist Saarjärve ja Võhandu kohta. Saarjärve (suurus 11,9 ha ja sügavus 11,9 m) jääb ju Kuulmajärve maastikukaitseala piirimaile. Seetõttu võite ise edasi uurida Kuulmajärve MKA kaitsekorralduskava, et teada saada missuguseid kaitsemeetmeid sealkandis kasutatakse. Lugedes seal esinevate haruldaste liikide loetelu, saate mõtiskleda ka sellele, kas ja kus üht või teist liiki märkasite. Mõelge uuesti õhu kvaliteedi programmile ja tehtud jõevaatlustele.
Viimane grupp püüdis vee-elustikku uurides välja ka ühe võldase maimu (pilt manuses), mis on samuti kaitsealune liik, kelle elupaika kaitstakse ütlasi ka Võhandu jõe hoiuala kaitsekorralduskava alusel. Kes veel laagris ei kuulnud, siis Võhandu jõgi on ju Eesti pikim jõgi. Jõgi algab Saverna külast 0,5 km edela pool ja suubub Lämmijärve; jõe pikkus on 162 km ja valgala 1420 ruutkilomeetrit.
Ehk soovib mõni laagris tehtud uuringute põhjal jätkata juba oma kooli uurimustöö või praktilise tööga. Kui on huvilisi, siis pöörduge julgelt minu poole. Anname abi ja leiame Teile koolivälise juhendaja. Kõigil, kes BSP loodusvaatluste raames uurimustöid teevad, on võimalus neid ju esitama minna erinevatele teaduskonverentsidele Eestis ja välismaal.