Menu Close

BSP Veenädal “Väärtustades vett” ootab osalejaid 22.-26.03

Alates 1993. aastast  tähistatakse 22. märtsil maailma veepäeva. Tegemist on 1992. a Rio de Janeiros toimunud ÜRO Keskkonna-ja arengukonverentsi initsiatiiviga, et juhtida avalikkuse tähelepanu kvaliteetse joogivee nappuse probleemile maailmas, teadvustada veevarude kaitsmise vajadust ning innustada valitsusi, kodanikeühendusi ja erasektorit tegema ühiseid jõupingutusi veevarude säilitamiseks.

Sel aastal tähistatakse UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere projekti koolides veenädalat 22. – 26. märts. Sel aastal on ÜRO veepäeva teema “Väärtustades vett”, mis kutsub meid mõtlema sellele, mil moel on vesi oluline meie kodule, kohalikule keskkonnale ning ka terve kogukonna toimetulekule, heaolule ja kultuurilistele praktikatele. Mõeldes kõigile erinevatele viisidele, kuidas vesi meie elule kasulik on, saame vett väärtustada ja seda kõigi jaoks säästa. Lisateave ÜRO ülemaailmse veepäeva kohta

BSP koolid saavad veenädalast osa võtta mitmel erineval viisil, valides endale sobivad tegevused. Enamikku neist ülesannetest saab teha ka iseseisvalt kodus kaugõppel olles. Samuti saate koolidena välja mõelda oma tegevusi ja neid teistega jagada.

Veenädala tegevused koolidele 22.-26.märtsil

1. Jagage oma kooli videot või fotot Padletis
Veebipõhises teadetetahvli keskkonnas Padlet saate lisada oma fotosid ja videoid ning vaadata teiste õpilaste ja õpetajate veenädala teemalisi fotosid, videoid.

Esiteks kogutakse fotosid ja videoid teemal “Väärtustades vett”. Mõelge järgmistele küsimustele: Mida vesi teie jaoks tähendab? Miks on vesi teile oluline? Millist rolli mängib vesi teie kodus, koolis või teie piirkonna toimetulekus? Mida muudaksite oma piirkonna vees?Tehke pilt või video, lisage see Padleti keskkonda ja kirjutage sellele lühike kirjeldus inglise keeles.

Teiseks saate uurida, kuidas vesi välja näeb, kõlab ja tundub. Võite liikuda looduses kuskil enda valitud veekogu ääres – kuula ja vaata, kuidas vesi välja näeb ja kõlab? Mõelge, mida soovite edasi anda – kas teie veevideo atmosfäär on näiteks rahustav, ähvardav, habras, ülev või õnnelik? Tehke video, lisage see Padleti keskkonda ja kirjutage video atmosfääri juurde lühike kirjeldus või sõnum.

Kolmandaks võite mõelda ka sellele, milliseid lõbusaid asju saate teha veega või erinevate veevormidega. Tehke pilt või video, lisage see Padletisse ja kirjutage sellele lühike kirjeldus. Millised veega seotud tegevused teile meeldivad? Kui märtsis on veel jääd ja lund, võite proovida ehitada lumeskulptuuri, minna jääpüügile või pildistada lumehelbeid. Juhiseid lumehelveste pildistamiseks lugege siit.

2. Leidke oma keeles veefraasid
Leidke oma emakeelest või õpitavast keelest vee kohta idioome ehk fraseologisme (kaasake abiks emakeele või võõrkeelte õpetajaid). Näiteks “läks vett vedama”. Proovige need tõlkida inglise keelde kui kui võimalik, leidke neile ingliskeelne vaste. Joonistage ise või otsige juba olemasolevaid pilte oma idioomidest pilte (kaasake kujutava kunsti õpetajaid). Korraldage tõeline või virtuaalne näitus, et õpetada teistele inimestele teie keeles veega seotud huvitavaid väljendeid. Postitage idioomid Padletisse (kuid kontrollige, et kõik tekstilipid oleksid sama suured, vastasel juhul ei hoia nad joont). Esitage oma variandid keskkonnas siis, kui selliseid ei ole juba lisatud.

3. Õppige läbi veekatsete
Inspiratsiooni saamiseks laadige alla see vee proovikatsete kogumik. Võite valida endale meeldiva katse. Salvestage video katse tegemisest ja jagage seda siin.

 REGISTREERI END SIINõpetaja saab registreerida terve klassi korraga, teile saadetakse link veenädala Padleti keskkonda. Registreerimine on avatud veenädalale eelnevalt ja selle käigus.

Kuidas saaksite oma tehtut jagada?

4.- 7. mail korraldab BSP rahvusvaheline meeskond Årö digilaagri. Seal toimub töötuba, kus saate teistele õpilastele tutvustada seda, mida teie kool veenädalal tegi. Loome ka virtuaalse näituse kõikidest vee fotodest ja videotest ning sellest, mida vesi osalejate jaoks tähendab. Registreerimisvormil saate öelda, kas olete huvitatud oma töö tutvustamisest Årö digilaagris.

Õpetajad saavad veenädalal olevaid plakateid võrgus kasutamiseks alla laadida (lingid on PDF-is aktiivsed), et seda teavet kolleegidega jagada. Laadige plakatid alla siit!

Loe veenädala tegevusi originaalis BSP rahvusvahelisel kodulehel https://unesco-bsp.blogspot.com/2021/03/valuing-water-join-bsp-water-week.html