Menu Close

Läänemere projekti (BSP) koolide kokkutulek Pivarootsis 6.-8. mai 2011

Kokkutulekust võttis osa 12 BSP kooli, lisaks Tartu Loodusmajast kaks koordinaatorit ja kolm praktikanti (Tartu Kutsehariduse Keskusest ja Räpina Aianduskoolist). Kokku oli osalejaid 43.

Kokkutuleku esimesel päeval toimus ekskursioon marsruudil Lihula-Keemu-Metsküla-Salevere-Puhtu-Laelatu-Pivarootsi. Ekskursiooni juhendas Lihula Gümnaasiumi õpetaja Marje Loide, kes on tõeliselt asjatundlik looduse vahendaja.

Õhtul tutvustasid õpilased oma koolide keskkonna-alast tegevust ja BSP programmides osalemist. Loodusesõbrast fotograaf Olev Mihkelmaa rääkis looduses pildistamisest, fotojahi eetilistest probleemidest ja andis nõuandeid looduse pildistamiseks. Hilisõhtul toimus veel päevaviktoriin õpitust. Paremad olid Inglise Kolledži ja Jõhvi Gümnaasiumi võistkonnad.

Kokkutuleku teine päev algas hommikul kell 6 looduses pildistamisega. Pärast hommikusööki jätkus päev rühmatöödega: Marje Loide juhendatud “Taimejahiga” ning Annelie Ehlvesti koostatud uue programmi “Veeorganismid ja soolsus” tutvustamise ja vaatluste läbiviimisega. Pärastlõunal õpiti BSP rannikuvaatluste ja õhukvaliteedi programmide tegemist.

Programmidest vabal ajal uuriti ja määrati binokulaari ja luupide abil vee-elustikku ning õpiti ka praktikantide juhendamisel sõlmede tegemist.

Pärast õhtusööki toimus maastikumäng, kus erinevates punktides tuli ära tunda sel päeval õpitud taimi ja veeloomi ning vastati küsimustele. Õhtu külaliseks oli Hanila vallavanem Arno Peksar, kes tutvustas meile oma slaidiprogrammiga imelist Islandi loodust.

Huvitav õhtune tegevus oli veel konkurss kohapeal tehtud loodusfotodest. Parimad fotograafid olid praktikant Kadi Kriisa ja Triinu Masing Põlva Gümnaasiumist. Lõpuõhtul grilliti õues vorste ja maiustati.

Pühapäeva hommik algas kell 7 linnulaulu kuulamisega ja rannikulindude vaatlemisega Marje Loide juhendamisel. Enne kojusõitu külastati Matsalu RP keskust Penijõe mõisas kus kuulati-vaadati täielikus vaikuses 30 minutit kestvat Matsalu slaidiprogrammi. See oli nii võrratu!

Kokkutuleku programm kujunes küll väga tihedaks, aga selle üle palju ei nurisetud.

Tagasiside

Kõik osalejad pidasid laagrikohta väga ilusaks heaks ja huvitavaks.

Rahul oldi majutuse ja hea koduse toiduga. Ainult kolme õpilase arvates ei olnud toit kõige parem.

Kõige rohkem meeldisid esimesel päeval toimunud ekskursioon ja uus vee soolsuse programm, mille raames sai kahlamispükstega merest veeloomi püüda. Paljudele meeldis ka maastikumäng ja hommikune linnulaulu kuulamine.

Paljudele ei meeldinud varahommikused programmid, kuna pidi liiga vara ärkama. Ei meeldinud ka ettenähtud öörahu.

Järgmisel korral soovitakse tutvumismängu; rohkem vaba aega, et saaks omavahel rohkem suhelda, ja lõkkeõhtut. Lisaks veel palju muid soove.

Kokkutuleku kõige positiivsema mulje jätsid tore seltskond, kahlamispükstega meres käimine, ilus loodus jpm.

Kokkutulek õnnestus eelkõige tänu õpetaja Marje Loidele, kes võttis enda kanda suure osa programmidest ja oli asendamatuks abiks korraldajale kokkutuleku ettevalmistamisel. Suur tänu Marjele!

Suur tänu ka Anneli Ehlvestile, kes koostas uue programmi, mida saime kokkutulekul katsetada. Pärast väikesi kohendamisi saadetakse juhend kõikidele BSP koolidele.

Palju tänu kõikidele õpetajatele, kes pidasid võimalikuks terve ilus nädalavahetus BSP-rahvaga koos veeta.

Sirje Janikson, BSP Eesti koolide koordinaator

Vaata pilte!