Menu Close

Läänemere projektis osalevate koolide kokkutulek

Jõin piima, kui bioloogiaõpetaja mind juba väljas ootas. Kiiresti haarasin koti ja jooksin välja. Autos olid Triinu ja Mari-Liis, Liliani võtsime ka peale. Tartu Keskkonnahariduse Keskuse ees ootas meid suur buss, tartlased juba sees. Enamus tuli peale Tallinna bussijaamas, kokku oli õpilasi kaheteistkümnest erinevast koolist. Oli reede, 6. mai.

Esimese pikema peatuse tegime Keemu linnutorni juures. Hiljuti oli seal sadam renoveeritud, tornist vaatasime binoklitega peatuvaid rändlinde ja torni külge olid paljud räästapääsuksed oma kodu meisterdanud. Edasi tegime peatusi juba üpris tihti, palju on neid ilusaid kohti Läänemaal.

Metsküla rannaniidul mindi lookleva hanereana näärikivideni, seal roniti ja maast otsiti kassikulda, taustaks sadade valgepõsk-laglede hõiked. Salevere Salumäel, rästikute ja nastikute talvitumispaigas, õppisime taimetarkust, täiendasime vitamiinivarusid rohulaugu ja nurmenuku värskete lehtedega, pudelid laadisime allikavett täis. Puhtulaiu laialehises salumetsas, haruldase Ruthe sõrmkäpa ja maitsvate karulaukude kasvukohas, uurisime kuuesaja aastast tamme.

Õhtuks jõudsime laagripaika Pivarootsi õppe- ja puhkekeskusesse. Seal tutvustati eneseid ning millistes Läänemere projekti ehk BSP (Baltic Sea Project) programmides osaletakse. Meie kool osaleb jõevaatluste ja fenoloogiliste vaatluste programmis. Hilisõhtul rääkis Olev Mihkelmaa looduse pildistamisest.

Meie usin Triinu käis hommikul kella kuue ajal pildistamas, võttis ka fotokonkursist osa ja pälvis tunnustust. Annelie Ehlvesti juhendamisel õppisime tundma riimvee liike, kahlates saime kätte ka merelisi liike. Tegime rannikuvaatlusi. Marje Loide õpetas meid sealseid taimi ära tundma ja Sirje Janikson õhu puhtust määrama. Õhtul oli orienteerumismäng, tegime lõket, grillisime, sõime vahvlit ja jõime teed peale.

Pühapäev algas lindude vaatlemisega, oli metsalinde ja merelinde. Päev oli palav, tutvusime ekspositsiooniga Matsalu looduskeskuses Penijõel. Kinnitasime teadmisi kokkuvõtva filmiga, kõik olid süvenenud. Õhtuks jõudsime koju.

 

Kristen Klaos

Põlva Ühisgümnaasiumi 11. b klassi õpilane

Mai 2011