Menu Close

Hailuoto Läänemere Projekti laagri muljed

Kolmel õpilasel ja ühel õpetajal Eestist oli võimalus osa saada rahvusvahelisest UNESCO Baltic Sea Project laagrist Soomes. Õpilased Mirtel Mia Kivirähk Rannu koolist (8.kl), Emili Timmusk Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumist (10.kl), Uku Veli Õunapuu Elva Gümnaasiumist (8.kl) ning õpetaja Meeli Treier Konguta Koolist veetsid kolm vahvat ja tegevusrohket päeva Oulus ja Hailuoto saarel Soomes.

Oma muljeid reisist jagabki Meeli Treier Konguta Koolist:

Teekonda alustati juba päev varem, kui talv Eestimaal oma lumist nägu taas näitas. Sõitsime öise bussiga Tartust Tallinna, siis ehmatas meid lumetuisk ning sadamasse jõudes olime ise valged kui lumememmed. Rõõmsat ja positiivset meelt hoidis üleval põnevus laagrist ja see, et Mirtel Mia ei olnud veel kunagi Soomet külastanud ning Emili ja Uku Veli olid teinud seda väga ammu. Helsingis tegime aega parajaks Starbucks kohvikus, et sõita edasi rongiga Oulusse. Sellise rongiga, mis sõidab pea 200km/h ei olnud minagi varem sõitnud, nii et kõik oli meile juba reisi alguses väga põnev.

Oulus majutasime kõik BSP koolide õpilased GreenStar hotelli ning kohtusime esimest korda ühisel õhtusöögil. Laagris osalesid õpilased Saksamaalt, Soomest ja Eestist. Enamus meist kuulus UNESCO ühendkoolide võrgustikku. Teistest riikidest oli rohkem õpilasi, meie neljakesi esindasime Eestit. Õpilased laagris olid vanuses 12 – 21 aastat. 24.aprilli hommikul algas Läänemere laager ametlikult ning me sõitsime Oulu lähedale, Liminka lahe äärde Looduskeskusesse – https://www.visitliminka.fi/liminganlahti/

Looduskeskuses jagati meid väiksematesse rühmadesse, meie olime koos õpilastega Saksamaalt ja meie töötoad toimusid inglise keeles. Üldse oli laagri töökeel inglise keel. See ei olnud meile raske, hoopis põnev ja tagasi tulles oli päris keeruline hakata jälle eesti keeles rääkima ja mõtlema. Looduskeskuses uurisime jõevee elustikku ja võrdlesime neid tulemusi teiste jõgede seisundiga. Kõik need jõed suubuvad Läänemerre ning arutlesime selle üle, et mida inimesed saaksid teha, et juba jõgede tervis oleks hea. Hiljem läksime uurima linnuvaatlusplatvormile erinevaid linnuliike, aga kuna ilm oli väga külm, siis peale hanede polnud keegi veel lõunamaalt saabunud.

Pealelõunal sõitsime praamiga Hailuoto saarele, see oli väga põnev, sest meri oli veel osaliselt jääs, hülged lamasid suurtel jääväljadel. Hailuoto saar on väike saar Põhjalahes Läänemeres, väga rikkalike linnuliikide pesitsemisaladega, kunstnike ja puhkajate lemmikpaik. Hailuoto kohta saad rohkem teada lehelt https://hailuoto.fi/. Majutusime väikestesse majakestesse ning saime sõbruneda teiste noortega, õhtul toimus õues vahva tutvumine, kus igaüks pidi oma nime ütlema, kust ta pärit on ja mis talle meeldib. Lõpuks mängiti ka liikumismänge.

Enne laagri algust olime ennast registreerinud töötubadesse. Töötoad olid nii praktilist laadi kui ka arutelud, oli õues matkamist ja meisterdamist. Kõik toetasid Läänemere heaolu ning teemasid kuidas me saaksime veel paremini panustada, et Läänemerd hoida. Laagri tegevusi toetas imeilus saare maastik, väikesed punased kalurimajakesed ja tuletorn. Põnevaim vaatamisväärsus oli suur jääkuhila, mille tuul rannale kokku oli lükanud. Laagrist saime uusi teadmisi Läänemere kohta ning loomulikult uusi sõpru ja kogemusi. Oli lõkkeõhtu saiade küpsetamisega, öine jääkuhila pildistamine ning võimalus majakat külastada. Oleme nüüd julgemad suhtlema inglise keeles ning väga tänulikud BSP Eesti koordinaatoritele, kes meie sõitu toetasid.