Tartu loodusmaja kutsub õpetajaid osalema 2023. aasta kevadel harrastusteaduse kursusel.
Kursusel õpivad osalejad, kuidas lõimida oma õppetöösse loodus-ja keskkonnavaatlusi, panustada vaatlustega teadusse ning kasutada andmebaasides olemasolevaid andmeid liigirikkuse teema käsitlemisel tundides või uurimustöödes.
Kursuse eesmärk on anda osalejatele praktiline kogemus elurikkuse andmebaaside ja rakenduste kasutamisel. Igal kohtumisel analüüsitakse enda kasutajakogemust ja koos koolitajatega leitakse vastused töö käigus tekkinud küsimustele.
Kursuse motoks on “Iga vaatlus loeb!”. Ka kõige tavalisemate liikide vaatlused nagu kodutuvi pesa leid on väärtuslik, kuna teadlased ise ei jõua igale poole. Seega on õpilastel ja koolidel potentsiaal kanda harrastusteaduses olulist rolli. Peamine on hea dokumentatsioon ja haldus
Kursuse koolitajateks on
- Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi õpetaja Lauri Mällo, kes on loonud oma koolis valikaine “Teeme ise rahvusvahelist loodusteadust” ja toetab ka oma bioloogiaõpilasi vaatluste tegemisel ja talitlusel tavaõppetöös, praktikumidel ja uurimistöödes.
- TÜ loodusmuuseumi spetsialist Veljo Runnel, kes koordineerib iga-aastaselt loodusvaatluste maratoni.
- UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti koordinaator Maria Ivanova.
Kursuse maht on 30 akadeemilist tundi, mis on jagatud viie mooduli vahel. Neli moodulit toimuvad veebikeskkonnas ja viimane kontaktõppena Tartu linnalooduses. Kursus sisaldab nii auditoorset kui iseseisvat tööd. Tehakse praktilisi ülesanded, sidudes kursuse sisu igapäevase õppetööga.
Kursus kestab jaanuarist maikuuni 2023, iga kuu toimub üks kohtumine.
Kursuse osalustasu on 20 eurot.
Kontaktõppes osalejatele, kes saabuvad väljastpoolt Tartut, hüvitatakse transpordikulud.
Loe kursuse ülesehituse ja sisu kohta siit. Dokumendis on välja toodud ka kõik kontaktõpe toimumise kuupäevad.
Registreerimine kursusele on avatud kuni 16. detsembrini. Pane ennast kirja siin: https://forms.gle/5RFyZWs9bkzqnpWe7