Menu Close

Kokkuvõte ja osalejate muljed Läänemere Projekti purjeõpperetkest Soome saarestikku ja Läänemere Päeva tähistamisest 25.-29.08.2020

UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekt korraldas sel suvel 25.-29.augustil 2020 liitunud Eesti koolide õpilastele põneva keskkonnaharidusliku purjeõpperetke. Selle seiklusega tähistati muuhulgas rahvusvahelist Läänemere päeva ja see oli üheks auhinnaks 2019. aasta Läänemere veebiviktoriinis osalenud parimatele õpilastele.

Purjeretkest võttis osa 25 osalejat (4 õpetajat 3 erinevast koolist ja 21 õpilast 13 erinevast koolist üle Eesti) ja 4 purjelaeva meeskonnad (Eesti Noorte Purjeõppeseltsi “STA” Estonia purjekad St. Iv ja Vesta ning TalTech Eesti Mereakadeemia purjekas Tuulelind ja eraisiku purjekas Triton). Koos asuti teele 25.augustil, võttes suuna Soome saarestiku poole Helsingist edelas, et nelja päeva jooksul ületada kaks korda Soome laht ja vahepeal peatuda saarestiku erinevates väikesadamates, kus läbi viia kodanikuteaduslikke loodusvaatlusi. Purjesõidu eesmärk oli osalejatele anda praktilisi teadmisi ja oskusi purjetamisest ning Läänemere keskkonnaseisundi uurimisest. Terve sõidu vältel arendasid osalejate purjetamisoskusi Eesti Noorte Purjeõppeseltsi “STA Estonia” kaptenid ja abid, noored said end proovile panna täiesti uues keskkonnas – õpiti purjetamise terminoloogiat, purjeid heiskama, meremärke tundma ja lugema, navigeerima, vajalikke sõlmi tegema ja arendati meeskonnatööd. Läänemere Projekti enda ja TalTech Mereakadeemia juhendajate käe all sooviti testida retke käigus purjekal ka mikroplasti traalerit, aga see läks kahjuks just selleks ajaks katki, vaatamata sellele korraldati rannikuvaatlus, mille käigus korjati kokku looduses lebavat prügi, viidi läbi hilisõhtune ööliblikate vaatlus, matkati saarestiku looduses ja uuriti vee keemilist koostist.

Purjeõppesõidu keskel, 27. augustil tähistati rahvusvahelist Läänemere Päeva suure loodusvaatlusega – sel päeval toimus 9 Läänemere-äärse riigi kodanike ühine 24 tunni loodusvaatluse maraton, mis on omamoodi eluslooduse inventuur. Vaatlus toimus rahvusvaheliselt levinud Bioblitz formaadis ehk vabatahtlike vaatlejate abiga ning kogutud andmed saadeti ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi GBIF (Global Biodiversity Information Facility), toetades sellega uuringuid Läänemere seisundi parandamiseks. Purjeõppesõidu osalejad viisid enda vaatluse läbi ühel saarestiku saarel, püüdes seal üles pildistada ja määrata võimalikult palju looma-, taime- ja seeneliike. Päeva eesmärk oli pöörata tähelepanu Läänemerele kui meie erakordsele looduslikule varandusele ja julgustada noori võtma midagi toredat ette sel päeval just Läänemere heaks. Seda päeva tähistati Eestis esimest korda Soome Instituudi ja Soome suursaatkonna eestvedamisel ja selle on algatanud John Nurmineni Sihtasutus.

Purjeretke korraldamist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja retke viis läbi Eesti Noorte Purjeõppeselts STA Estonia koos TTÜ Eesti Mereakadeemiaga (kapteniteks Linda Marie Ormus, Liivika Näks, Ringo Liepkalns, Lainer Laurent). Purjeretke projekti juhtis Läänemere Projekti Eesti tegevuste koordinaator Gedy Matisen.

Vaata osalenud noorte tehtud videosid purjeretkest:

Osaleja Rando video
Osaleja Ricki video
Osalejate Joonase ja Mona video

Purjeretke kajastasid osalenud õpilased ka enda kooli kodu- ja infolehtedes ning valla lehtedes:

Õpilaste ja juhendajate tehtud fotosid purjeõpperetkest: