Menu Close

Muljeid Läänemere Projekti Årø laagrist 2021

4.-7. mail toimus jälle traditsiooniline Läänemere Projekti Årø laager – sel aastal esimest korda virtuaalselt. Laagri korraldajad said osalejatelt suurepärast tagasisidet ja laagrit saab ka virtuaalselt korraldatuna pidada õnnestumiseks.

Årø digilaagris osales 120 õpilast ja 25 õpetajat peaaegu igast Läänemere riigist ning laagri jooksul toimus kokku 30 töötuba ja kutsutud kõnelejate loengut-arutelu. Laagri korraldasid Läänemere Projekti rahvusvahelised koordinaatorid, kes läksid laagri ideega edasi vaatamata raskustele ja teadmatusele, kuidas tekitada veebikeskkonnas erilist laagri atmosfääri, mis on Årø laagrites alati kohapealse meeleoluga seotud. Kuid töö kandis vilja ning tänu korraldajate loomingulistele lahendustele täitis laager kindlasti oma eesmärgid.

Digilaager algas soojenduseks suure kokkusaamisega Zoom-keskkonnas, kus tehti osalevate õpilaste vahel järjest mitu kiirkohtingut, kuulati koos muusikat ja lõbutseti, julgustades nii osalejaid laagri jooksul avatult sõna võtma, arvamust avaldama ning ennast loominguliselt väljendama. Atmosfääri aitas tekitada ja üles hoida Miro board, mille keskel “põles” virtuaalne laagrituli ning kus osalejad oma emotsioone ja tagasisidet said vahetult ürituse käigus jagada. Laagrikogemust visualiseeris alloleva pildiga digikunstnik Marie – siit saab vaadata, kuidas kunstiteos valmis.

Õpilased said laagri jooksul juurde teadmisi kliimamuutuste kohta ja õppisid, kuidas oleks võimalik omal initsiatiivil muutusi ellu viia. Uuriti mikroplasti, saadi praktilisi juhiseid kliimakampaania korraldamiseks, räägiti Tšernobõli tuumakatastroofist, oksütotsiinist, lahkusest ja koostööst, arutleti globaalse kodakonduse ja kodanikuteadlaseks olemise üle ja palju muud. Praktiliselt viidi läbi katseid – toimus eksperiment hõljuvate kartulitega, isetegemise töötuba, kliimamuutuste lahenduste simulaatori katsetamine, mudel ÜRO rollimäng ja keskkonnasõnumiga tänavakunsti kleepsude loomine. Samuti õpiti tundma uusi taime- ja loomaliike tänu laagri raames toimunud BioBlitzile – sellest leiab ülevaate siit.  Töötubade seas sai proovida ka joogat ja taaskasutusmeisterdamist ning elamusi pakkus digitaalne põgenemistuba “Päästa maailma”, lisaks läbisid õpetajad koolituse, kuidas ise sarnast põgenemistuba korraldada.

Lisaks töötubadele toimusid ka veebiloengud, kus astusid üles põnevad erialased esinejad. Näiteks tutvustati Unesco Läänemere Projekti ajalugu ja põhimõtteid; anti näpunäiteid, kuidas saaksid noored läbi poliitika midagi keskkonna heaks ette võtta; esitleti globaalse kodakondsushariduse rakendusvõimalusi õppetöös; jagati töökogemust mikroplastiku uurimislaeval, tehti mõtteline ajarännak plastieelsesse aega ning anti nõu, kuidas luua uuskasutusest ärimudel.

Paljud osalejad tõid kokkuvõttes esile, et digilaagris osalemine arendas nende suhtlusoskusi – näiteks kuidas edukalt diskussioonides enda mõtteid edasi anda, viisakust ja diplomaatilisust, võõraste inimestega inglise keeles vestlemist. Laagri tulemusena tekkis osalejatel kindlasti juurde rahvusvahelisi sõpru ja koostöövõimalusi.

Digitaalse Årø laagri töötubades loodud ja kasutatud materjale leiab juba maintud Miro board keskkonnast (kogu laagri materjalide vaatamiseks nihutage pilti väiksemaks), materjalide teemadeks on: Alusta enda keskkonnakampaaniaga, Lahkuse jõud, Mikroplastiku reostuse tõendite jahil, Ühendatud Apalanga jätkusuutliku tuleviku nimel. BSP Youtube kanalil on vaatamiseks kättesaadavad salvestused laagri otseülekande programmist, kus esines palju inspireerivaid kõnelejaid.

Täname kõiki koostööpartnereid, kes töötube korraldasid ja ettekannetega esinesid!

Eesti koostööpartnerid – Mari Jõgiste ja Viktoria Lepp (MTÜ Mondo), Andrey Pankratov (Secretary General of Estonian MUN), Maarja Mets (Hugo Treffneri gümnaasium/Tartu loodusmaja), Aili Elts ja Mai-Liis Vähi (Tartu loodusmaja), Luise Tiks (Tallinn English College), Tsipe Aavik ja Marianne Kaldra (Tartu Ülikool), Henri Holtsmeier (Fridays For Future Estonia)

Laagrijuhi Nicki muljeid ürituse kohta saab lugeda meie rahvusvahelisest blogist siin.