Menu Close

Selgunud on Läänemere Projekti linnuviktoriini võitjad

UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti lindude ökoloogia kodanikuteaduse programmi raames kutsuti 2021. a veebruaris/märtsis 4.-12. klasside kooliõpilasi osalema linnuviktoriinis. Viktoriin korraldati linnuvaatluste asemel, et ka viiruspuhangu piirangute ajal toetada noorte teadmisi lindude eluolust ja olulisusest inimese elus, populariseerida loodusteaduste valdkonda ja kutsuda noori edaspidi osalema kodanikuteaduse algatustel – linnuvaatlustel ja -loendustel.

Linnuviktoriinist võttis osa 220 õpilast 18 erinevast koolist, kelle seas oli 4.-6. klassi õpilasi 29, 7.-9. klassi õpilasi 66 ja 10.-12. klassi õpilasi 125. Maksimaalne punktisumma oli 80 ning ülesannete lahendamiseks oli võimalik kasutada veebis kättesaadavat ajakirja Eesti Loodus, teabelehte Tiirutaja ja aasta lind 2020 kodulehte. Küsimused ja vastused on leitavad siit.

TOP 5 tulemust 10.-12. klassi arvestuses saavutasid:

 1. Karoliina Kask, Kadrina Keskkool (75 p)
 2. Maarja Mets, Hugo Treffneri Gümnaasium ja Tartu loodusmaja huvikool (74 p)
 3. Johanna Maria Jõgisu, Gustav Adolfi Gümnaasium (74 p)
 4. Lisete Jürgens, Kadrina Keskkool (74 p)
 5. Rene Rodima, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium (73 p)

TOP 5 tulemust 7.-9. klassi arvestuses saavutasid:

 1. Arabella Antons, Tartu Mart Reiniku Kool ja Tartu loodusmaja huvikool (78 p)
 2. Reele Raap, Kadrina Keskkool (72 p)
 3. Merilis Moppel, Gustav Adolfi Gümnaasium (72 p)
 4. Annaliisa Pihla, Gustav Adolfi Gümnaasium (71 p)
 5. Margaret Braun, Tartu Erakool (68.5 p)

TOP 5 tulemust 4.-6. klassi arvestuses saavutasid:

 1. Mia Lucia Liivak, Gustav Adolfi Gümnaasium (66 p)
 2. Meelis Haiba, Rakvere Põhikool (63 p)
 3. Liise Sarv, Gustav Adolfi Gümnaasium (62 p)
 4. Robert Paron, Gustav Adolfi Gümnaasium (61.5 p)
 5. Iris Püvi, Gustav Adolfi Gümnaasium (59 p)

Esindatud olid järgmised koolid: Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium (100 õpilast), Kuusalu Keskkool (40), Gustav Adolfi Gümnaasium (38), Lihula Gümnaasium (14), Kadrina Keskkool (12), Tartu loodusmaja + Hugo Treffneri Gümnaasium/Tartu Tamme Gümnaasium/Tartu Mart Reiniku Kool/Tartu Erakool (5), Viimsi Kool (3), Rakvere Põhikool (2), Tallinna 21. Kool (2), Loksa Gümnaasium (1), Põlva Kool (1), Risti Kool (1), Tamsalu Gümnaasium (1).

Viktoriini lahendades õpiti tundma meie looduses elutsevaid pütiliike ja teisi veelinde, nende rändekäitumist ning hindama lindude kaitsmiseks ja elupaikade eest hoolitsemiseks vajalikke inimtegevusi. Linnuviktoriini korraldasid Tartu loodusmaja ja MTÜ Tallinna Linnuklubi koostöös Eesti Ornitoloogiaühinguga ning korraldamist toetasid SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Haridus- ja Teadusministeerium. 

Kõik esiviisikus nimetatud 15 osalejat saavad endale Eesti Ornitoloogiaühingu poolt meene ning võimaluse osaleda juunikuus toimuval Läänemere Projekti lindude ökoloogia õppepäeval, kus saab ise koos ornitoloogidega linde loendada ja rõngastada. Võitjatega võetakse ühendust ja saadetakse täpsemad juhised auhindade kättesaamiseks e-posti teel. Kõikide osalejate koondtulemused saadetakse võrgustiku kontaktõpetajate ning osalejate e-postile.

Rohkem infot Läänemere Projekti Eesti tegevuste koordinaatorilt, Gedy Matisen, gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee