Menu Close

Algas sügisvaatluste hooaeg – kutsume kooliõpilasi jõe-, ranniku-, õhu- ja linnuvaatlusi läbi viima!

rannikuvaatluste programm

Kutsume taas õpilasi ja õpetajaid osalema UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti jõevaatluse ja rannikuvaatluse sügisestel välitöödel-vaatlustel-uurimisretkedel. Põnevaid avastusretki looduse ja õpilastega!

Jõevaatlus

Leiate kodulehelt jõevaatluse läbiviimise abimaterjalid ja veebipõhise tulemuste sisestamise vormi:

Kui vaatlusel-välitöödel kasutatakse väljaprinditud protokolle, siis palume hiljem sisestada see ka Google Drive vormi. Kui see jääb tegemata, siis skaneerige paberil vaatlusprotokollid ja saatke 30. oktoobriks 2021 jõevaatluste koordinaatorile e-mailile anneli.ehlvest@tartuloodusmaja.ee.

Eriti tore on, kui kohatud taimed loomad saaksid kantud ka eElurikkusesse, kasutades Legulust. Nii osalete ka meie elurikkuse kaardistamisel ja saate anda panuse kodanikuteadusesse ning rikastada meie teadmisi olemasolevast eluslooduse rikkusest. Siit leiate ka sisestamise videoõpetuse ning juhendi.

Jõevaatlust võib teha ka osaliselt vastavalt kasutada olevale ajale, osalevate õpilaste vanusele ja olemasolevatele vahenditele.

Anneli Ehlvest

BSP Eesti jõevaatluste koordinaator

anneli.ehlvest@tartuloodusmaja.ee

tel. 53442160


Rannikuvaatlus

Leiate kodulehelt jõevaatluse läbiviimise abimaterjalid ja tulemuste sisestamise pabervormi:

Saate anda oma panuse kodanikuteadusesse, kui sisestate rannikult leitud liigid Leguluse kaudu eElurikkusesse (siit leiad Leguluse kasutamise videoõpetuse ning kirjaliku juhendi) ning sisestate makro- ja mikroplasti vaatluste info (sh foto) rahvusvahelisse Coastwatch Europe veebipõhisesse vormi. Rannikuvaatluse läbiviimiseks vajalikud erinevate vanusegruppide metoodilised juhised leiad kodulehelt (inglise k.)

Palun saatke paberkandjal täidetud vaatlus e-mailile karin.keert@viimsi.edu.ee või aadressile Viimsi Kool, Randvere tee 8, Haabneeme, Viimsi. Õpetajad ja õpilased, kes rannikuvaatlust teevad ning sotsiaalmeediasse pilte postitavad, palun lisage postituse juurde  #läänemereprojekt #ühendkoolid #rannikuvaatlus

NB. Kui mõne ülesande juures tundub, et vahendeid pole, siis võite jätta selle tegemata või kirjutada mulle ja proovime leida lahenduse.

Karin Keert

BSP Eesti rannikuvaatluste koordinaator

karin.keert@viimsi.edu.ee


Õhuvaatlus

Õhu kvaliteedi teadasaamiseks kasutame bioindikaatoreid – vahtra-pigilaiku ja samblikke. Vahtra-pigilaigu vaatlusega saavad väikese juhendamise järel hakkama igas vanuses õpilased, samblikevaatlus eeldab natuke põhjalikumat õpetajapoolset juhendamist.

Leiate kodulehelt vaatluse läbiviimise abimaterjalid ja tulemuste sisestamise vormid:

Urve Lehestik

BSP Eesti õhuvaatluste koordinaator

urve.lehestik@gmail.com


Linnuvaatlus

Kutsume osalema Läänemere Projekti lindude ökoloogia programmi raames rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdWatch 2.-3.oktoobril 2021.

Linnuvaatluspäevade eesmärk on õppida tundma linde, pöörata tähelepanu rändlindudele, nende elupaikadele ja vajadustele rände ajal. Sel perioodil lendab meilt läbi miljoneid rändlinde, kes suunduvad talvitama Euroopa lõunaossa või Aafrikasse.

Vaatlusi võib teha ühel päeval või kahel päeval vaatlejale sobival ajal ja ajavahemikul. Linde võib vaadelda oma kodu ümbruses, lühikesel jalutuskäigul või pikemal retkel. Huvilised saavad osaleda ka Eesti Ornitoloogiaühingu korraldatud avalikel linnuvaatlustel. Kirja tuleb panna nähtud ja kuuldud linnuliigid, iga liigi arvukus, vaatluse tegemise aeg, täpne vaatluskoht või marsruut ja vaatlejad.

Andmed tuleb sisestada hiljemalt 3. oktoobril kella 15.00-ks keskkonda PlutoF või rakenduse Legulus kaudu, kust need jõuavad ka portaali eElurikkus. Nimetatud ajaks sisestatud vaatluste põhjal teeb Eesti Ornitoloogiaühing tänavuse EuroBirdwatchi kokkuvõtte. Algajatel vaatlejatel soovitame kasutada rakendust Legulus, mille kasutusjuhendi leiab ka ornitoloogiaühingu teabelehest Tiirutaja nr.48. Vaatlused võib kirja panna ka vaatlusprotokolli “BSP linnud”. Protokoll tuleb saata e-posti aadressile linda.metsaorg@mail.ee hiljemalt oktoobri lõpuks.

Palume andmete esitamiseks valida üks eelpool nimetatud võimalustest, et vältida topeltsisestusi.
Rahvusvahelisi linnuvaatluspäevi EuroBirdwatch korraldab alates 1993. aastast BirdLife International, Eestis koordineerib tegevust Eesti Ornitoloogiaühing.

Linda Metsaorg

BSP Eesti lindude ökoloogia programmijuht

linda.metsaorg@mail.ee

tel 56 917 494


rannikuvaatluste programm