Menu Close

Kutsume õpilasi osalema Läänemere Projekti linnuviktoriinis kuni 28.02.2021

Kutsume UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti liikmeid kaasa lööma toredas ja teadmisterikkas linnuviktoriinis! Pikendatud kuni 7.03.2021!

Viktoriini eesmärk on laiendada 4.-12.klassi noorte teadmisi lindude eluolust ja olulisusest inimese elus, populariseerida loodusteaduste valdkonda ja kutsuda noori osalema kodanikuteaduse algatustel – linnuvaatlustel ja -loendustel. Näiteks õpitakse viktoriini lahendades tundma meie looduses elutsevaid pütiliike ja teisi veelinde, nende rändekäitumist ning hindama lindude kaitsmiseks ja hoolitsemiseks vajalikke inimtegevusi.

Linnuviktoriini korraldavad UNESCO ühendkoolide võrgustiku liikmetele Tartu loodusmaja ja MTÜ Tallinna Linnuklubi koostöös Eesti Ornitoloogiaühinguga. Parimad linnutundjad saavad kutse osaleda suvisel Läänemere Projekti lindude ökoloogia õppepäeval, kus saab ise koos ornitoloogidega linde loendada ja rõngastada. Harivaid auhindu paneb välja ka Eesti Ornitoloogiaühing. Linnuviktoriini korraldamist toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Haridus- ja Teadusministeerium. Linnuviktoriinis kasutatud linnufotode autor on Uku Paal.

Linnuviktoriini küsimused on koostatud ajakirjas Eesti Loodus (2020. aasta nr 1, nr 2 ja nr 10) ja Eesti Ornitoloogiaühingu teabelehes Tiirutaja (nr 47, nr 48 ja nr 49) ilmunud artiklite ning aasta lind 2020 kodulehe info põhjal. Materjalidega on võimalik tutvuda internetis:
Ajakiri Eesti Loodus – https://www.loodusajakiri.ee/valjaanded/eesti-loodus/
Teabeleht Tiirutaja – https://www.eoy.ee/ET/4/tiirutaja/
Aasta lind 2020 koduleht – https://eoy.ee/tuttpytt/

Linnuviktoriin koosneb neljast osast:
I – Eesti pütiliigid
II – Lindude kaitse ja heaolu
III – Veelindude tundmine piltidelt
IV – Rändeteed, rõngastamine ja lindude eluolu

Linnuviktoriini on avatud osalemiseks 28. jaanuar – 28. veebruar 2021.
Linnuviktoriini saab täita siin: https://forms.gle/FLaJDT5cQueoKgAd6

Kokku on võimalik saada 80 punkti. Osalemise tunnistused, viktoriini tulemused ning auhinnasaajate nimed saadetakse osalejatele vormi sisestatud e-posti aadressile märtsikuus. Lisaküsimuste korral palume pöörduda Läänemere Projekti lindude ökoloogia programmijuhi poole: linda.metsaorg@mail.ee, 56 917 494.

Kuidas saaksid lindude eluolu kohta veel rohkem õppida?
– Talvine aialinnuvaatlus on hea viis alustada linnuvaatlusega ja õppida tundma oma koduaias tegutsevaid linde. Vaatluse eesmärk on saada teavet aialindude arvukuse muutuste ja nende võimalike põhjuste kohta. Järgmine talvine aialinnuvaatlus toimub 29.-31. jaanuaril 2021. Talvine aialinnuvaatlus on Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim harrastusteaduse algatus, kus osaleb igal aastal tuhandeid inimesi. Rohkem infot osalemiseks: https://eoy.ee/talv/
– Vaatle linde ka muul ajal ning kõik Läänemere Projekti linnuvaatlused sisesta Leguluse kaudu eElurikkusesse. Siit leiad ka sisestamise videoõpetuse ning juhendi. Sinu sisestatud info jõuab lõpuks siis ka rahvusvahelisse teadusportaali GBIF (Global Biodiversity Information Facility) ning nii saadki anda oma panuse kodanikuteadusesse. Juhul kui vaatlustulemuste sisestamise võimalust ei ole, saada täidetud vaatlusleht programmijuhile: linda.metsaorg@mail.ee

Vahvat nuputamist ja seoste loomist soovides!

Gedy Matisen

gedy.matisen@tartuloodusmaja.ee

+372 564 66 887