Menu Close

Läänemere Projekt tähistab õhu kvaliteedi kuud veebinari, loodusvaatluse ja kunstikampaaniaga

Õhusaaste on üks maailma suurimaid tervise- ja keskkonnaprobleeme. Ülemaailmselt on õhusaaste põhjustatud suremus langenud, kuid siiski on palju võimalik teha välireostuse vältimiseks. Samblikud on tundlikud õhusaaste, näiteks lämmastiku suhtes, kuna kõik toitained ja vee saavad nad otse atmosfäärist. Seetõttu on samblikud üks tuntumaid õhukvaliteedi bioindikaatoreid. Indikaatorliik ehk tunnusliik on bioloogiline liik, mis on tundlik keskkonnategurite muutuste suhtes. Näiteks iseloomustab indikaatorliigi olemasolu vastava ökosüsteemi, koosluse vm. seisundit, olgu seal siis haiguspuhang, saastumisnähud, liikidevaheline konkurents, kliimamuutus jne. Seega tunnustades samblikke meie ümber, saavad teadlased teha oletusi ja järeldusi õhu kvaliteedi kohta.

Veebruarikuu jooksul 8.-28.02 pakub BSP järgmisi tegevusi koolidele:

1) Rahvusvaheline veebinar “Õhu kvaliteet, samblikud, kliimamuutus ja kodanikuteadus” 8.02 kell 16.00-17.30 Eesti aja järgi.

Veebinar annab osalejatele taustateadmisi ülemaailmse õhusaaste ja õhukvaliteedi probleemide kohta; tuuakse välja häid näiteid õhuga seotud kodanikuteaduse projektidest; jagatakse konkreetseid meetodeid aktiivsemaks tegutsemiseks õhukvaliteediga seotud kestliku arengu eesmärkide suunal; õpetatakse loodusvaatluse jaoks iNaturalisti rakendust ja samblike määramislehti kasutama; tutvustatakse samblikest inspireeritud kunstikampaaniat.

Registreeru osalejaks siin: https://forms.gle/8YVRHzrCe7HpzuXh8

Otseülekanne toimub ka BSP Youtube kanali kaudu ning on hiljem järelvaadatav – siiski oleks vaja eelnevalt registreeruda, et saaksime teile vajalikud lingid saata ja osalemise eest tänada. Täpsemat kava ja esinejaid saab lugeda rahvusvahelisest blogist siin.

2) Rahvusvaheline samblike bioblitz (loodusvaatlus). Pikendatud kuni 7.03.2021!

Samblike BioBlitz on osa BSP õhukvaliteedi kuust ja selle eesmärk on anda osalejatele taustaks informatsiooni samblikest kui õhukvaliteedi bioindikaatoritest.

Iga osaleja valib omale sobiva kuupäeva ajavahemikus 8.-28.02 ning läheb õue (kooliparki, kodumetsa) samblikke otsima ning pildistab üles kõik ühe tunni jooksul leitud liigid. Liigi pildid tuleb seejärel sisestada iNaturalisti projekti juurde (NB! alla 13.a. osalejad peavad kasutaja tegema vanema nõusolekulja vanema abiga või kasutama õpetaja kontot). Projektiga liitumise detailid ning määramise abimaterjali saadame esialgu neile, kes end bioblitzile registreerivad. Hiljem jagame abimaterjali kõigiga.

Lae alla abimaterjalid:

Bioblitzile registreerimise vorm on siin: https://forms.gle/MQc6dwKNfrVGKcum9. Täpsemalt saab bioblitzi reeglite kohta lugeda siit.

3) Rahvusvaheline samblikest inspireeritud kunstitööde kampaania 1.-12.klassile “Roheline elu samblike keskel”. Pikendatud kuni 7.03.2021!

Kampaania “Roheline elu samblike seas” palub sul end samblike “kingadesse” panna, jälgida keskkonda kus nad elavad ja saada inspiratsiooni kunstiteoste loomiseks. Osalejad saavad meile saata mis tahes vormis kunstiteoseid, mis näitavad samblike ja puhta õhu tähtsust. Kunstiteosed avaldatakse Läänemere projekti sotsiaalsetes võrgustikes ja rahvusvahelise virtuaalse laagri ajal.

Kunstitööd saab teha ajavahemikus 8.-28.02 ning töö formaat pole piiratud (foto, maal, GIF, video, luuletus, novell, retsept vms), aga töö tuleb kuu lõpus saata veebi teel korraldaja e-posti aadressile: grete.vaicaityte@lmnsc.lt. Täpsemalt saab lugeda siit.

4) Omaalgatuslike õhu kvaliteedi problemaatikat käsitlevate tegevuste, ürituste korraldamine ja nende raporteerimine. Oma tegevustest anna meile teada siin. Tegevusi koolidest jagatakse BSP meediakanalite vahendusel. 

Rahvusvahelise blogi sissekandest saate alla laadida ka aktiivsete linkidega õhukvaliteedi kuu PDF faili, mida veebi teel õpilastele jagada või kooli väljaprintida saate.