Menu Close

Rahvusvahelise Läänemere laagri osaleja muljeid

läänemere laager

Õpilane Adela-Roksett Kovaljova Kadrina Keskkoolist jagab enda muljeid Läänemere laagris osalemisest.

“Minu suve suurimaks hetkeks oli osalemine Läänemere laagris. See oli minu esimene rahvusvaheline laager, mis õpetas mind mitmel viisil. Meie ühine eesmärk oli õppida Läänemerd tundma ja saada uusi teadmisi selle kaitsmise kohta.

Iga päev laagris oli täis erinevaid tegevusi. Esimesel päeval tutvusime laagripaigaga – Tvärminne zooloogiajaamaga. Meile räägiti zooloogiajaama avamisest eelmise sajandi alguses ning inimestest, kes on mänginud olulist rolli mereuurimise arendamisel vanasti ja tänapäeval. Esimese päeva õhtul tehti sissejuhatavaid mänge ning kohe algusest peale tundsin tugevat kontakti ja seltskondlikkust teiste noortega.

Järgnevad päevad olid tihedalt sisustatud erinevate töötubadega. Üks mu lemmikutest töötubadest oli kaladest mikroplasti välja sõelumine, kuid kahjuks leidsime, et mikroplasti oli peaaegu kõigis kalades, millest proove võeti. Lisaks mikroplastikule vaatasime mikroskoobi all veel merevetikaid ja mereorganisme. Õppisime ka erinevate ökotoodete sertifikaate tundma ja nende plusse ja miinuseid, käisime snorgeldamas, püüdsime spetsiaalsete vahenditega zooplanktonit ja zoobentost ning õppisime laboris neid eristama. Laagri jooksul õppisime veel GoogleEarth’i abil, kuidas maismaapiirid on sajandite jooksul muutunud; kuulasime loengut sellest, millised probleeme tekib rahvusvahelises keskkonnakaitses kokkulepete ja tegudeni jõudmisel; monteerisime videoid Läänemerest; lahendasime kokkuvõtvat viktoriini laagris õpitust ning kuulasime lõpetuseks veel ühe Helsingi teadlase põhjalikku loengut Läänemere kohta.

Õhtuti toimusid seltskondlikud koosviibimised, näiteks teisipäeva õhtul tutvustasid kõik osalejad oma riike – Soome, Eesti, Läti ja Leedu – ning õhtu lõppes toredalt ühise tantsu ja lauluga. Vabal ajal kõndisime Tvärminne metsateedel, avastasime uusi ja suurejoonelisi maastikke, käisime saunas ning ujumas.
Viimase õhtu veetsime kõik koos terrassil, kus mängisime sulgpalli, jalgpalli,võrkpalli, grillisime, tantsisime rahvatantse, mängisime lauamänge ja tänasime üksteist.

Minu emotsioonid laagrist on fantastilised. Ma ei osanud oodata, et üks laager mulle nii meeldejäävaks saab. Laager oli väga inspireeriv ja hariv ning sealsed inimesed said väga südamelähedaseks. Ma arendasin oma suhtlemis- ja organiseerimisoskust. Minu teadmised Läänemerest on põhjalikumad ning ma kindlasti tunnen end bioloogiatundides nüüd palju kindlamalt. Ma usun, et enamus laagri osalejatest haaraks esimesest võimalusest osaleda taolises laagris uuesti!”


Läänemere laagrit korraldas SYKE Soome Keskkonnainstituut. Laagrisse olid kaasatud keskkonnahariduse spetsialistid Harakka Looduskeskusest, Liepaja loodusmajast ja Tartu loodusmajast ning Klaipeda Ülikooli ja Latvian Institute of Aquatic Ecology (Daugavpils University) teadurid.
Laagris osales 33 noort vanuses 16-19 aastat.