24.-28.08.2022 toimub UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti purjeretk suunaga Rosala saarele Soomes, kuhu ootame võrgustiku koolide õpilasi osalema. Sõidu eesmärk on kohtuda sõpruskoolidega Oulu ja Vaasa linnast ning üheskoos tähistada rahvusvahelist Läänemere Päeva. Lisaks soovime osalejatele anda praktilisi teadmisi ja oskusi purjetamisest ning Läänemere keskkonnaseisundi uurimisest.
Ootame õppesõidule kandideerima UNESCO ühendkoolide võrgustikku kuuluvate koolide õpilasi vanuses 15-19.a. Kandideerimise tähtaeg on 23.mai. Konkursi tulemustest teavitatakse osalejaid 26.mail.
Sõit ja praktiline purjeõpe on osalejatele tasuta – selle eest tasub Tartu loodusmaja SA KIK projekti nr 18507 toetusel. Osalejatel tuleb omal käel katta transpordikulud Tallinnasse ja tagasi koju ning reisikindlustus.
Kandideerimisvormi leiate siit: https://forms.gle/GggUgPjhPCuA3qY48.
Kandideerijate seast valitakse välja 9 õpilast. Osalejate valikul hinnatakse õpilase motivatsiooni retkele minekuks ja teadmiste saamiseks – mille kohta ta õppimist kõige rohkem ootab ning miks peab oluliseks endale sellist väljakutset nagu purjeretk esitada. Registreerimisvormis palutakse õpilasel samuti koostada lühike kogemuste jagamise plaan, kuidas ta kavatseb saadud keskkonnateadmisi teistega oma koolis peale retke jagada.
Kokku osaleb purjeretkel 24 inimest: 9 kandideerivat õpilast, 9 Läänemere ja linnuviktoriinis parimaid tulemusi saavutanud õpilast, 5 valitud aktiivsete võrgustiku koolide õpetajat ja retke korraldaja. Lisandub asjatundlik purjemeeskond.
Lae alla plakat õpilastele saatmiseks ja koolis üles riputamiseks:
Purjeretke juhendavad oma ala spetsialistid Eesti Noorte Purjeõppeseltsist “STA Estonia” ja TÜ Mereinstituudist, kes ühtlasi meile sõidu ajal mereharidust annavad. Neil on pikaajaline kogemus noorte juhendamisega ning keegi ei pea muretsema selle pärast, et varem purjetanud pole – väljaõpe on kohapeal ning me töötame meeskondades. Sõit toimub 3-4 erineva purjekaga, kus on olemas voodikohad. Kaasa on vaja võtta oma magamiskott ja 3 paari veekindlaid vahetusriideid.
Purjeretke ajal käsitletakse väga praktiliselt järgmisi teemasid: kaarditööd ja navigatsioon, meremärkide tundmine, purjede seadmine, roolimine, sildumine ja ankrusse jäämine, terminoloogia, tähtsamad sõlmed, mikroplasti uuring (kasutame sõidu ajal vastavat traali).
Jõudes Rosala saarele, saame tuttavaks saare eluga, tutvume Vaasa ja Oulu kooliõpilastega ning koos nendega saame tähistada rahvusvahelist Läänemere Päeva järgmiste tegevustega: rahvusvaheline BioBlitz elurikkuse uurimiseks iNaturalisti äpiga; linnu- ja rannikuvaatlus; grill ja chill.
Loe muljeid ja vaata videosid 2020.aasta BSP purjeõpperetkest Soome.
NB! Täpsemat infot retke, programmi ja vajaliku varustuse kohta saadetakse osalejatele augustikuu alguses. Kuna kooliaasta on lõppemas, siis on oluline osalejate nimekirjad ette valmistada juba nüüd.
Rohkem infot:
Läänemere Projekti riiklik koordinaator
Maria Ivanova
maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee
53919203