27. august on rahvusvaheline Läänemere päev ning selle algatusega liitus ka UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti võrgustik. Esmakordselt kutsume kõigi 9 Läänemere-äärse riigi kodanikke üheskoos 24 tunni jooksul loodusvaatlusi tegema. Üritus toimub rahvusvaheliselt levinud Bioblitz formaadis ehk loodusvaatluste tegijateks on vabatahtlikud huvilised, kes 24 tunni jooksul endale sobival ajal oma kodukandi looduses levinud liike üles pildistavad ja kogutud andmeid ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi saadavad, toetades sellega uuringuid Läänemere seisundi parandamiseks.
Läänemere päeva tähistatakse Eestis sel aastal esmakordselt Soome Instituudi ja Soome suursaatkonna eestvedamisel. Päeva eesmärk on pöörata tähelepanu Läänemerele kui meie erakordsele looduslikule varandusele ja julgustada inimesi võtma midagi toredat ette just Läänemere heaks. UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti võrgustik valis selleks rahvusvahelise loodusvaatluste formaadi Bioblitz, kus kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Läänemere päeva Bioblitzil viiakse vabatahtlike abiga 24 tunni jooksul läbi omamoodi elurikkuse inventuur, et teha kindlaks võimalikult palju eri kooslustes elavaid liike, mis jäävad Läänemerd ümbritseva 9 riigi piiresse (Eesti, Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Taani, Rootsi, Soome, Venemaa). 27.augustil kutsutakse kõiki ööpäeva jooksul kontaktivabalt vaatlusi ja fotosid tegema nii enda aias, linnamurul, pargis, metsas, soos või mere ääres – osaleja saab ise enda lemmikala valida, peaasi, et see jääks 9 riigi piiridesse.
Elurikkuse hoiul ja ka kliimamuutuste vahel on tugev seos ning kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks on vaja kasutada ka vabatahtlike kodanikuteadlaste ressurssi, et saada ülevaade bioloogilise mitmekesisuse seisukorrast. Seetõttu on biolblitz tõhus meetod, et elurikkuse vaatlusinfo jõuaks ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi GBIF (Global Biodiversity Information Facility), kus kõik sellele vabalt ligi pääsevad. Ent on oluline ka silmas pidada, et iNaturalistiga vaatlusi tehes ei avalikustataks eriti ohualtite liikide elupaiku!
Ole 27. augustiks valmis! Selleks…
- Vaata ära YouTube video: https://youtu.be/9sgVrkTHKwE
- Lae täis oma telefoni aku.
- Lae alla iNaturalist äpp ning logi sisse Gmail, Facebook kaudu või loo omale uus konto.
- Mine 27. augustil koos telefoniga õue, ava iNaturalist äpp ning avasta ümbritsevat loodust!
- Tee erinevatest liikidest pilte, lae need äppi üles ja liida vaatlus meie vaatlusprojektiga „BioBlitz around the Baltic Sea 27.08.2020“. Vaatlusprojektiga liitumiseks otsi eelnevalt iNaturalistist üles meie projekt (nime järgi) ja vajuta nuppu „Join“.
- Kui oled oma loodusvaatlused meie projektiga sidunud, siis saame sinu vaatlusinfo kätte ja osaled auhinnaloosis. Loosime välja erinevaid keskkonnasõbralike praktilisi tooteid.
- Auhinnaloos toimub septembrikuu esimesel nädalal, peale vaatlusinfo analüüsi. Osalejatega võetakse ühendust iNaturalisti postkasti teel hiljemalt 15. septembriks.
Osalema oodatakse kõiki kodanikke! Kui pole nutitelefoni, siis saab osaleda ka nii, et teed fotoaparaadiga elusloodusest pildi ja laed selle hiljem kodus arvutisse. Lähed arvutis iNaturalisti kodulehel, teed kasutaja (või logid sisse gmaili või Facebook kontoga) ning liitud meie projektiga “BioBlits around the Baltic Sea 27.08.2020”.
Lisaks pakutakse UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekti võrgustikuga liitunud Eesti koolidele Läänemere päeval veel üht erilist kogemust – 25 osalejat (4 õpetajat 3-st erinevast koolist ja 21 õpilast 13-st erinevast koolist) purjetavad 25.-29. augustil Läänemerel, peatudes 27.augustil ühel Soome saarel, kus elurikkuse inventuur ühiselt läbi viiakse. Lisaks testitakse purjekal mikroplasti traalerit ning korraldatakse rannikuvaatlus, mille käigus korjatakse kokku looduses lebav prügi. Ka viiakse läbi hilisõhtune ööliblikate vaatlus, matkatakse saarestiku looduses ja uuritakse vee keemilist koostist. Purjeretke korraldamist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja retke viib läbi Eesti Noorte Purjeõppeselts STA Estonia koos TTÜ Eesti Mereakadeemiaga.
BioBlitzi koordineerib Tartu loodusmaja, eesotsas Gedy Matiseniga, kes on UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti koordinaator Eestis ja korraldusmeeskond koosneb Läänemere Projekti rahvusvahelisest kodanikuteaduse programmide meeskonnast: Nicolai Krichevsky (Saksamaa), Gretė Vaičaitytė (Leedu), Jussi Tomberg (Soome), Tomas Pocius (Leedu), Alla Kushka (Venemaa).
Loe rahvusvahelisest Läänemere päevast rohkem siit: https://finst.ee/programmid/uhiskond/laanemere-paev/